Bohumil PATER 1934 - 42

20.03.2020

 Bohumil Pater byl úspěšným občanem, působícím ve Slezsku a na severní Moravě, jak ve své profesi učitele a profesora v Opavě a Ostravě, tak ve veřejné, spolkové činnosti, zejména v Klubu československých turistů. Jeho zásluhy o turistiku především v Jeseníkách a Beskydech v těžkém období dvou světových válek, připomíná tento jeho turistický životopis.

Bohumil se narodil 10. 4. 1898 v Lukavci u Fulneku. Lukavec je dnes součástí města Fulneku. Pocházel z rolnické mlynářské rodiny, která sídlila v místním vodním mlýně č. p. 71. (říčka Gručovka). Dodnes objekt stojí, přebudován na obytný dům.

Jeho otec Josef, vážená osobnost Lukavce (starosta), pocházel z místa. Matka Marie, roz. Renšová pocházela z Kateřinek u Opavy (dnes součást Opavy). Paterovi měli deset dětí, devět bratrů a jednu dceru. Neověřeno zůstává, zdali z jednoho, nebo dvou manželství. Nejstarší byl Bohumil, nejmladší Miroslav (*1918).

Přímo ze studií - v 18 letech, jej povolala rakouská armáda do války. Ocitl se v Itálii ve válečném kotli na Piavě. V únoru 1919 v Radia di Sulmona se hlásí do Čs. legií. Osud legionáře jej zavál i na Zakarpatí, zřejmě k obraně nové Československé republiky proti Maďarsku.

Šťastně se vrátil do rodného Slezska a následovala meziválečná doba rodinného (manželka Vilemína), profesního a turistického života.

V roce 1921, tedy ve 23 letech se Bohumil objevuje jako vyučující na Obchodní akademii v Opavě. Zde působil 10 let do r. 1931, kdy přechází na stejnou školu v Moravské Ostravě. Titul profesora získal ještě za působení v Opavě. V dobovém tisku je jím titulován již v r. 1928.

V letech pobytu v Opavě aktivně pracoval v českém spolku - Klubu československých turistů. Tento spoluzakládal (1921) a byl jeho jednatelem. Odbor KČST Opava byl v roce 1924 součástí Jesenické župy KČST. V župě zastával funkci pokladníka a věnoval se značení turistických tras. V pamětní knize obce Lukavec je zaznamenáno, že v neděli 11. 10. 1925 byla vyznačena turistická trasa z Hradce u Opavy, přes Lukavec do Fulneku. Bylo to v době, kdy Bohumil P. mj. pečoval o značení - tudíž plným právem, i přes rodnou obec. Úsilí směřovala župa k otevření a zpřístupnění Jeseníků českým turistům v oblasti, kde převažovalo německé obyvatelstvo s jeho nepříznivými zájmy z hlediska Československé republiky.

Až v roce 1927 se podařilo odboru KČST v Opavě nabídnout turistům vůbec první českou ubytovnu v Jesenících a to na Červenohorském sedle v pronajaté části cestářského domku. Dalším krokem bylo zakoupení objektu ve Starém městě pod Sněžníkem, který byl upraven na turistickou chatu - ubytovnu. (1929)

Důležitým krokem a slávou bylo získání objektu loveckého zámečku, Alfrédovy chaty pod hlavním hřebenem Jeseníků - pod Jelení studánkou, nad obcí Karlov pro českou turistiku. Zápas německých a českých zájmů totiž ve 30. létech spíše narůstal. Chata se stala centrem české turistiky a to i zimní. Po dlouhá léta sloužila svému poslání. Po posledním požáru v březnu 2002, bohužel v provizorním provedení, slouží i dnes.

Velký, moderní ubytovací objekt KČST v Jeseníkách (vybudován s výraznou zásluhou Jesenické župy), chata na Červenohorském sedle, byl slavnostně otevřen 28. 9. 1935. To již ovšem Bohumil Pater působil v Ostravě a Pobeskydské župě. Práci ve výboru Jesenické župy úspěšně dokončil právě v roce 1935.

Nejzáslužnějším činem Bohumila Patera, bylo založení a pravidelné vydávání turistického časopisu, který informoval členy Klubu i veřejnost o turistice. Nejdříve na Opavsku, velmi brzy v celé oblasti Jeseníků, posléze v oblastech Jeseníků a Beskyd. Po přistoupení dalších moravských žup KČST k této vydavatelské aktivitě v rámci téměř celé Moravy!

Po mnichovských ztrátách území se těžce vyrovnával se situací. Byl rozhodující a vedoucí osobností, redaktorem časopisu a to za pobytu v Opavě i Ostravě.

Názvy tohoto turistického časopisu to potvrzují:

  • Slezský turistický obzor
  • Jesenický turistický obzor
  • Bezkydy-Jeseníky (pozn.: po celou dobu v názvu Beskydy se Z, tudíž Bezkydy)
  • Krásná zem

Po příchodu do Ostravy jako člen KČST Moravská Ostrava plně pokračoval ve vydávání časopisu Bezkydy-Jeseníky, později přejmenovaného na Krásnou zem.

Vydávání tohoto časopisu skončilo v letech 2. sv. války, posledními dvěma čísly v r. 1941.

Jako zkušený a obětavý turistický činovník brzy přijal nejnáročnější úkoly. Stal se předsedou odboru KČST Moravská Ostrava, pracoval i v Pobezkydské župě KČST.

Mimo jiné toto obnášelo péči o objekty tímto odborem vybudované, zejména chatu na Ondřejníku (1907) a Masarykovu chatu na Bezkydě (1924). Již za jeho předsednictví byl na Beskydě 24. 6. 1934, vztyčen Sloup česko-slovenské jednoty. Pracoval rovněž v revizní komisi ústředí KČST v Praze.

Od roku 1933 byl členem komise pro výstavbu chaty KČST na Lysé hoře v Beskydách. Jeho práce přispěla ke zdárnému cíli. Na konci roku 1934 byla dostavěna a v červnu1935 slavnostně otevřena chata KČST na Lysé hoře, později pojmenována Bezručova chata.

Časopis turistů č.5/1940 přináší zprávu, že 28. 4. 1940 (za předsednictví JUDr. Pavla Páska) při volbě předsednictva KČT, byl Bohumil Pater zvolen I. místopředsedou klubu.

V turistických funkcích končil v roce 1941, válečná léta byla až příliš riskantní. Zvláště, když blízcí spolupracovníci končili v koncentračních táborech. Podle vzpomínky své dcery Dr. Vilmy Hejdové (2014 - 87 let), byl v době německé okupace třikrát zatčen. Preventivně jako známá osobnost hned v r. 1939, na udání a naposled v roce 1941 za pomoc rodinám, jejichž živitelé byli v zahraničním odboji. Z "Kouniček" v Brně unikl trestu smrti, zásluhou předstírání nemoci a lékařů. Vzpomínka patřila i srdečnému setkání při návratu a to na klubové chatě na Ondřejníku.

Nebyla doba vhodná na poděkování a ocenění jeho dlouholeté činnosti v KČST. Výjimkou bylo jmenování prvním čestným členem odboru KČST Opava, při oficiálním odchodu do Ostravy v roce 1931.

Nejvyšší zásluhou je 15 let vydávání turistického časopisu, který je zdrojem poznávání historie KČST a to dodnes. Bohumil Pater se dožil vysokého věku 84 let.

Ještě v roce 1978 se podílel na vydání sborníku "90 let organizované turistiky v SM kraji", který vydal tehdejší výbor svazu turistiky Severomoravského KV ČSTV v Ostravě.

Zemřel 6. 4. 1982 v Ostravě - Porubě. Kytičku k hrobu nelze položit. Chtěl být a byl rozptýlen na slezskoostravském hřbitově.

Ing. Jaroslav Matula
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky