Matyáš HALÍK 1899 - 1901

Ing. Matyáš Halík se narodil v Praze dne 10. června 1857.

V letech 1881 - 1928 žil na Ostravsku a Těšínsku.

Ing. Halík se uplatňoval v turistice ihned po svém příchodu na Ostravsko, kde vstoupil v roce 1881 jako horní inženýr do služeb vítkovického kamenouhelného těžařstva. Byl jedním ze spoluzakladatelů odboru KČST v Mor. Ostravě, v letech 1899 - 1901 byl jeho předsedou. Byl činným v řadách Pohorské jednoty "Radhošť".

Od roku 1901, kdy byl přeložen ke kamenouhelnému těžařstvu "Orlová-Lazy" v Doubravě na Těšínsku, kde pracoval mimo jiné jako vrchní báňský inspektor. Byl spoluzakladatelem turistických spolků (S. K. Bezkyd Orlová), finančně podporoval výstavbu chaty na Velkém Polomu.

Uplatňuje se činně v řadách turistů orlovských, kteří za zásluhy, jež si svou nenáročnou prací a součinností získal, jmenují jej svým čestným členem. I zde je pan Ing. Halík neúnavným výkonným turistou, navštěvuje pilně Beskydy a přilehlé krásné kraje Slovenska a podporuje i hmotně štědře každou akci, směřující ku prospěchu a rozvoji české turistiky v Beskydách. I v národní a kulturní práci jest činným a štědrým příznivcem, který raduje se upřímně z každého zdaru národního i turistického podnikání v kraji. Jeho nadšení a obzvláštní zájem projevil o stavbu první české turistické chaty na Jablunkovsku, kterou postavil odbor KČST v Orlové na Velkém Polomu, kam tak rád často chodil. Podporoval ochotnické divadlo v Orlové.

Poprvé byl ženat s Marií Jurečkovou, s kterou se později rozvedl. Ve svých 63 letech, dne 10. dubna 1921 se podruhé oženil s Filomenou Bokovou z Fryštátu, manželka mu zemřela 23. července 1927. V dalším roce se vrací do Prahy, kde umírá 16. října 1931.